Tuzdan gelen sağlık…

Haloterapi (yunanca halos = tuz) tuz terapisidir. Haloterapinin kaynagı speleoterapi tuz magaralarına dayanır. Polonyadaki madenlerde çalısan isçilerin astım ve akciger hastalıklarının mucizevi bir sekilde iyilestigini kesfetmeleriyle baslamıstır. Yapılan arastırmalar, bunun tuzun etkisi oldugunu ortaya koymustur.

Tuz odaları yer, tavan ve duvarlar olmak üzere, kuru kaya tuzuyla kaplanmıstır. Bu kaplama atmosferdeki neme karsı bir koruma görevi görür ve ortamın aseptik özelliginin korunmasında yardımcı olur.

Tuz odalarında bulunan sirkülasyon makinası, havaya, 1-5 mikron arasındaki ebatlarda tuz zerrecikleri püskürtür. Bu partiküller, solunum yoluyla önce cigerlere ve daha sonra vücudun diger noktalarına ulasır. Tuz odasında, rahat bir sekilde sadece nefes alarak terapi saglanır. Seanslar 10-40 dakika arasındadır.


Benelava’da tuz odaları püskürtme, tuz tuglası veya her iki teknigin karısımı seklinde uygulanabilmektedir. Benelava’nın Türkiye distribitörlügünü yürüttügü tuz jeneratörü ile ortamın tuzlulugu kontrol altına alınmakta ve sürekli olarak iyonize edilmis tuz salınmaktadır.

'